PMO.az təsisçi və Direktor
Dövlət–Özəl Tərəfdaşlığı (DÖT) — infrastruktur və ictimai xidmətlərin yaradılması, maliyyələşdirilməsi, idarə olunması və uzunmüddətli istismarı üzrə dövlət və özəl sektorun institusional və maliyyə əməkdaşlıq modelidir.
DÖT modeli, dövlətin strateji idarəetmə funksiyasını özəl sektorun investisiya imkanları, innovativ yanaşmaları və idarəetmə bacarıqları ilə birləşdirərək ictimai xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, infrastrukturun davamlı inkişafı və iqtisadi rəqabətliliyinin gücləndirilməsini təmin edir.
Bu çərçivədə həyata keçirilən layihələr:
dövlətin inkişaf prioritetlərinə uyğun şəkildə planlaşdırılır;
maliyyələşdirmə, layihələndirmə, tikinti, idarəetmə və istismar mərhələlərini əhatə edir;
uzunmüddətli koordinasiya və idarəetmə mexanizmləri üzərində qurulur;
xidmətlərin əlçatanlığını, keyfiyyətini və institusional dayanıqlığını artırmağa yönəlir.
DÖT, nəqliyyat, enerji, kommunal xidmətlər, səhiyyə, təhsil, sosial infrastruktur, su təchizatı və digər prioritet sektorlar üzrə tətbiq edilərək dövlətin strateji hədəflərinə uyğun davamlı inkişafın təmin olunmasına mühüm töhfə verir.
PMO.AZ — Azərbaycanda Dövlət–Özəl Tərəfdaşlıq (DÖT) sahəsində ixtisaslaşmış idarəetmə, konsultasiya və peşəkar inkişaf mərkəzidir. Fəaliyyətimiz dövlət qurumları və biznes sektoru üçün DÖT layihələrinin planlaşdırılması, strukturlaşdırılması və həyata keçirilməsi proseslərinə metodoloji dəstək və institusional yönləndirmə göstərməklə yanaşı, bu sahədə çalışan mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməyə yönəlmiş peşəkar təlim proqramlarını da əhatə edir.
Missiyamız
Dövlət və özəl sektorun DÖT layihələrini daha düzgün planlaşdırması, əsaslandırması və idarə etməsi üçün elmi əsaslara söykənən metodoloji çərçivə, peşəkar konsultasiya və sistemli təlim dəstəyi təqdim etməkdir. Bu missiya DÖT sahəsində qərarvermənin keyfiyyətini, institusional bacarıqları və tətbiqi peşəkarlığı gücləndirməyə xidmət edir.
Vizyonumuz
Azərbaycanda və regionda Dövlət–Özəl Tərəfdaşlıq sahəsində institusional etibarlılıq, metodoloji dəqiqlik və strateji yönləndirmə təmin edən, eyni zamanda yüksək səviyyəli kadr hazırlığı və təlim mühiti formalaşdıran aparıcı peşəkar mərkəzə çevrilməkdir.
Təşkilatın əsas üstünlüklərindən biri DÖT layihələrinin hüquqi, maliyyə və institusional aspektləri üzrə dərin bilik və geniş tətbiqi təcrübəyə malik ekspert heyətidir. Ekspertlərimiz beynəlxalq metodologiya və analitik çərçivələri yüksək dəqiqliklə tətbiq etməklə yanaşı, bu yanaşmaları Azərbaycanın hüquqi-institusional mühitinə elmi əsaslarla adaptasiya etmək bacarığına sahibdir.
Lokal çərçivəyə uyğunlaşdırılmış praktiki həllər
Hazırladığımız məzmun və xidmətlər ölkənin hüquqi-institusional tələbləri, sektor prioritetləri və real tətbiq təcrübəsi nəzərə alınaraq formalaşdırılır. Bu, dövlət qurumları və özəl tərəfdaşlar üçün tətbiq edilə bilən, ölçülə bilən və prosesə real dəyər qatan həllər təqdim etməyə imkan verir.
Dayanıqlı tərəfdaşlıq və nəticəyönümlü dəstək
Bizim rolumuz yalnız məsləhət vermək deyil — layihənin bütün mərhələlərində qərarverməni dəstəkləyən, riskləri sistemləşdirən və institusional bacarıqları gücləndirən peşəkar tərəfdaşlıq təmin etməkdir. Bu, həm dövlət, həm də özəl sektor üçün səmərəli, şəffaf və uzunmüddətli əməkdaşlıq mühiti yaradır.