APMG CP³P sertifikasiyası — qlobal baxış və real dəyər
Təsəvvür edin, dövlət bir magistral yolun tikintisini planlaşdırır və bu layihənin maliyyələşdirilməsi, tikintisi və 25 illik idarə olunması özəl tərəfə həvalə edilir.
Yaxud bir şəhər elektrik stansiyası üçün özəl investisiya cəlb edir və xidmətin davamlılığına görə tərəflər məsuliyyət daşıyır.
Bu cür layihələrin planlaşdırılması, risk bölgüsü və maliyyə strukturunun hazırlanması üzrə mütəxəssislər DÖT peşəkarları adlanır.
Onların qlobal səviyyədə tanınan peşəkar sertifikasiyası — APMG CP³P (Certified PPP Professional) — hazırda beynəlxalq səviyyədə ən geniş qəbul edilmiş DÖTixtisas proqramı hesab olunur.
CP³P nədir
CP³P — Public-Private Partnerships Certification Program deməkdir.
Bu proqram, APMG International tərəfindən Dünya Bank Qrupu, Asiya İnkişaf Bankı, AYİB, İslam İnkişaf Bankı və PPIAF kimi qurumlarla birgə hazırlanıb.
Proqramın məqsədi — dövlət və özəl sektor nümayəndələrinə DÖT layihələrinin planlaşdırılması, hazırlanması və həyata keçirilməsi üzrə beynəlxalq metodologiyaya əsaslanan vahid bacarıq və bilik çərçivəsi təqdim etməkdir.