• PPP üzrə beynəlxalq standart və çərçivələrin sistemli tətbiqi,
• qabaqcıl qlobal təcrübələrin milli və regional kontekstə elmi əsaslarla uyğunlaşdırılması,
• dövlət və özəl sektor üçün peşəkar insan kapitalının formalaşdırılması,
• institusional dialoqun və əməkdaşlıq mexanizmlərinin gücləndirilməsi.
Bu ildən etibarən PMO.AZ Dövlət–Özəl Tərəfdaşlığı sahəsində fəaliyyətini daha geniş strateji müstəviyə daşımağı hədəfləyir.Qarşıya qoyulan məqsəd dayanıqlı infrastruktur təşəbbüslərinin təşviqi, risklərin balanslaşdırılmış bölgüsü və etimada əsaslanan tərəfdaşlıq mühitinin formalaşdırılmasıdır.
Bu çərçivədə PMO.AZ Layihə Düşüncə Məktəbinin Dövlət–Özəl Tərəfdaşlığı (DÖT/PPP) üzrə fəaliyyəti təlim və konsaltinq komponentlərini özündə birləşdirən inteqrə olunmuş institusional model əsasında həyata keçiriləcək. Təlim proqramları Dövlət–Özəl Tərəfdaşlığı layihələrinin bütün həyat dövrünü əhatə edən nəzəri və tətbiqi biliklərin sistemli şəkildə ötürülməsinə yönəldiləcək, konsaltinq fəaliyyəti isə bu biliklərin konkret layihələr və təşkilati proseslər çərçivəsində praktik tətbiqini təmin edəcək.
Sözügedən model vasitəsilə Dövlət–Özəl Tərəfdaşlığı sahəsində yalnız fərdi səviyyədə peşəkar kompetensiyaların deyil, eyni zamanda institusional potensialın, normativ yanaşmaların və qərarqəbuletmə mexanizmlərinin gücləndirilməsi hədəflənir. PMO.AZ bu yanaşma ilə dövlət və özəl sektor arasında sistemli, şəffaf və uzunmüddətli əməkdaşlıq mexanizmlərinin formalaşdırılmasına, eləcə də dayanıqlı və ölçülə bilən sosial-iqtisadi nəticələrin əldə olunmasına töhfə verməyi qarşıya məqsəd qoyur.